Спільне фото

Відкриття виставки “Обухівський “шитий” рушник: від давнини до сучасності”

Традиція та технологія виготовлення Обухівського “шитого” рушника нещодавно увійшла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Відомо,що виготовлення “шитих” рушників надзвичайно розповсюджене не лише в Обухові, але у деяких селах Обухівської громади, зокрема, у Таценках та Красній слобідці, а також у селищі міського типу Козин та селі Старі Безрадичі Козинської громади на Київщині.

На думку етнографів, обухівські рушники широко використовувалися у весільному обряді. На них ставали молодята, ними підперезувались свашки. Такими рушниками прикрашали оселі, їх переважно вивішували на покуті. Є підтвердження, що в Обухові раніше рушники вишивали не тільки жінки, а й чоловіки.

В основу орнаменту Обухівського рушника покладено головний символ української вишивки — Дерево Життя (Древо Роду), що опирається вазоном на основу, яка завжди відокремлена від основної композиції тонким безконечником.

Подібним елементом обвели весь рушник по периметру. Орнамент, який розміщений в основі рушника, не повторюються в основній композиції. Тло рушника повністю покрите вишивкою. Це стосується як центральної частини, де вишите Дерево Життя, так і поля на якому вишиті з’єднувальні лінії (ламані гілки та безконечники).

На окремих рушниках зустрічаються пташки, що розташовуються попарно ліворуч і праворуч від стовбура й повернені голівками одна до одної. По ширині рушники прикрашені трьома або п’ятьма кутасиками.

Обухівські рушники називають “шитими”, оскільки вони виконані виразною рельєфною вишивкою, яка щільно покриває тканину, та створює враження суцільно зашитого полотна.

12 січня в Обухівському краєзнавчому музеї імені Юрія Домотенка відбулось відкриття виставки “Обухівський “шитий” рушник:від давнини до сучасності” з нагоди внесення кращої практики до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.

Організатори заходу:

Обухівська районна державна адміністрація

Обухівська районна рада

Обухівська міська рада

Відділ культури виконавчого комітету Обухівської міської ради

Обухівський обласний краєзнавчий музей імені Юрія Домотенка